Mérés szerinti díjfizetés mellett a gazdaságos üzemeltetés feltételei:
- Fűtési hálózat korszerűsítés
- termosztatikus radiátorszelep alkalmazása
- átfolyós egycsöves- rendszernél átkötőszakasz beépítése
- strangszabályozás
- Fűtési hálózat beszabályozása
- Melegvíz-mérő alkalmazása (költségmegosztóként)
- Ablakszigetelés, javítás
- Panelhézag szigetelése
- Költségmegosztás
A költségmegosztásról bővebben itt olvashat.
A fűtési és melegvíz-ellátó rendszer szerves egységként része az épületnek, ezért a korszerűsítéshez teljes körű felülvizsgálat szükséges, amelynek alapján lehetséges a tennivalók meghatározása.
A korszerűsítés menete
1. A meglévő állapot felmérése:
a hőleadók,
- a fűtési vezetékhálózat,
- a melegvíz-hálózat és a meglévő vízmennyiség-mérők,
- a szabályozó és elzáró szerelvények vizsgálata.
A vizsgálatok során a tervezéshez és a beszabályozási tervhez szükséges összes adatot - szükség esetén az illetékes üzemegységünk bevonásával - össze kell gyűjteni (a hőleadók típusa, mérete, állapota, vezetékek hőszigetelésének állapota, stb.).
2. A szükséges átalakítások meghatározása
A korszerűsítés minimális tartalma általában:
- termosztatikus radiátorszelepek teljes körű beépítése,
- átfolyós egycsöves fűtési rendszernél termosztatikus, "háromjáratú" szelepek, átkötőszakaszok (szükség esetén ún. "H" idomok) teljes körű beépítése,
- szükség szerint radiátorcsere,
- a hálózat beszabályozásához:
- meglévő strangszabályozók beállítása, szükség szerinti cseréje,
- szükség szerint strangszabályozók beépítése,
- a fűtési hálózaton szükséges szigetelés felújítása, pótlása.
A fentieken túl javasolt a légtérfogat alapján történő költségfelosztás helyett költségmegosztók teljes körű beépítése.
(A költségmegosztáshoz az egyes helyiségek épületen belüli elhelyezkedését figyelembe vevő, korrekciós megoldást tartalmazó módszer alkalmazását megfontolásra ajánljuk.)
3. Tervezés
A tervezés során gyakorlatilag az egész (fűtési és meleg víz) rendszert újra kell méretezni a meglévő állapot, és a szükséges átalakítások figyelembevételével.
Teljes beszabályozási tervet kell készíteni, mely alapján a kivitelezést követően a tényleges beszabályozás elvégezhető. A tervezésnél kell meghatározni a rendszerhez optimálisan illeszthető szivattyút és a fűtés-szabályozó elektronika típusát, ezért a terveket véleményezésre be kell nyújtani a társaságunkhoz.
4. Költségvetés
A véleményezett terv alapján előzetesen becsülhető az átalakítás várható költsége. A korszerűsítéshez kapcsolódó, hőközponton belül szükséges átalakításokat (pl. szivattyúcsere) finanszírozzuk.
(A fűtés átalakításának egy radiátorra jutó költsége mintegy 10 - 17 ezer Ft, egy melegvíz-mérő beépítésének költsége mintegy 8 - 10 ezer Ft.)
Amennyiben a várható költséget a tulajdonosok vállalják, a kivitelezőtől - akár több vállalkozótól is - pontos ajánlat kérhető, annak elfogadásával kivitelezési szerződés hozható létre.
5. Kivitelezés
A kivitelezés során célszerű az összes szükséges átalakítást az egész épületben egyszerre elvégezni. A munkák zömét lakott lakásokban kell elvégeztetni, ezért nagyon fontos a részletes tájékoztatás és a munkák terv szerinti ütemezése.
6. Beszabályozás, beüzemelés
A kivitelezés elkészülte, a rendszer feltöltése és légtelenítése után elvégezhető a terv szerinti beszabályozás. A beszabályozást követően kerül sor a termosztátok felszerelésére. A beüzemeléskor a kijelölt munkatársunk a korszerűsítést írásban igazolja, amely az ajánlott kedvezmény érvényesítésének feltétele.
A fűtéskorszerűsítés elősegítésére, finanszírozására különböző állami és önkormányzati támogatások állnak rendelkezésre.
Az épületek szekunder - radiátor - rendszereinek felújításáról bővebben itt olvashat.